Rejestracja działalności gospodarczej

 

W zależności co chcesz zrobić:

 Założyć działalność gospodarczą

Rejestracja w CEIDG jest wolna od opłat. Wszelkie informacje zachęcające Państwa do dokonania wpłaty związanej z rejestracją działalności gospodarczej osoby fizycznej w Polsce są nielegalne.

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Wpis jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku. Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

W przypadku działalności jednoosobowej do rejestracji wystarczy dowód tożsamości, a jeśli chcesz założyć firmę przez Internet, dodatkowo powinieneś posiadać Profil Zaufany albo podpis elektroniczny.

Złóż wniosek w formie papierowej w urzędzie miasta lub gminy. W urzędzie otrzymasz odpowiedni formularz. Jeśli chcesz wypełnić go wcześniej, możesz go pobrać ze strony CEIDG, wydrukować, podpisać własnoręcznie i zanieść do dowolnego urzędu miasta lub gminy.

Urzędnik potwierdzi za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG.

Możesz także wypełnić wniosek online i podpisać go osobiście w urzędzie gminy. Elektroniczny formularz wniosku znajdziesz na stronie CEIDG. Żeby wypełnić wniosek nie musisz dodatkowo rejestrować się na stronie CEIDG – możesz to zrobić anonimowo.

Zasady wpisu do CEIDG - https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-firme-jednoosobowa-samozatrudnienie

 Zmodyfikować dane we wpisie

Przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w ciągu 7 dni od dnia zmiany danych – jeśli zmieniły się dane ewidencyjne:

Dane ewidencyjne to:

 • imię i nazwisko, data urodzenia
 • dodatkowe określenia włączone do nazwy do firmy
 • obywatelstwo
 • adres do doręczeń oraz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej
 • inne dane kontaktowe np. adres poczty elektronicznej, adres strony internetowej, numer telefonu
 • przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)

Jeżeli chcesz zmienić informacje dotyczące spółki cywilnej (w tym zgłoszenie zawieszenia, wznowienia i zamknięcia) również użyj wniosku o zmianę wpisu. 

Zasady zgłaszania zmian w CEIDG - https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zmiany-w-firmie/chce-zmienic-dane-firmowe/proc_737-zmiana-wpisu-w-ceidg

 Zawiesić działalność gospodarczą

Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową, działalność możesz zawiesić bezterminowo. Minimalny termin zawieszenia to 30 dni. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.

W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Zawiesić działalność gospodarczą może wyłącznie przedsiębiorca nie zatrudniający pracowników.

Okres zawieszenia trwa do dnia zgłoszenia informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej albo do wskazanego przez ciebie dnia późniejszego. 

Zasady zawieszania działalności gospodarczej - https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zawieszenie-wznowienie-i-zamkniecie-firmy/chce-zawiesic-firme-jednoosobowa/proc_885-zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej

 Wznowić działalność gospodarczą

Działalność możesz wznowić w każdym momencie, nie wcześniej jednak niż 30 dni po zawieszeniu (28 lub 29 w lutym). Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową zarejestrowaną w CEIDG, datę wznowienia możesz podać od razu przy składaniu wniosku o zawieszenie (możesz ją zmienić w trakcie zawieszenia). Po tym terminie (czyli wskazanej przez ciebie dacie wznowienia), automatycznie dopisana zostanie do twojego wpisu informacja o wznowieniu działalności (automatyczne wznowienie). Nie musisz więc składać odrębnego wniosku o wznowienie do CEIDG.

Zasady wznawiania działalności gospodarczej - https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zawieszenie-wznowienie-i-zamkniecie-firmy/chce-wznowic-firme-jednoosobowa/wznowienie-dzialalnosci-o-czym-powinienes-wiedziec

 Zakończyć działalność gospodarczą

Wniosek o wyrejestrowanie firmy możesz złożyć w dowolnym terminie, informacje te jednak powinny odpowiadać stanowi faktycznemu (do kwietnia 2018 r. należało to zrobić do 7 dni od zakończenia działalności). Pamiętaj, że nawet jeśli zgłosisz zakończenie działalności do CEIDG w późniejszym terminie, masz inne, terminowe obowiązki np. sporządzenie spisu z natury i poinformowanie urzędu skarbowego 7 dni przed zakończeniem działalności.

W przypadku zaprzestania należy podać datę przypadającą na ostatni dzień wykonywania działalności gospodarczej. Data zaprzestania działalności gospodarczej nie może być późniejsza niż dzień złożenia (podpisania) wniosku.

Zasady wyrejestrowania działalności gospodarczej - https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zamykanie-firmy/chce-zakonczyc-dzialalnosc-jednoosobowa/proc_738-wykreslenie-z-ceidg

 

Wnioski CEIDG wraz z instrukcją dostępne są na stronie: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1886f97b-43a9-4b16-b197-cc969b6917ba

 

Więcej informacji na:

 • ceidg.gov.pl
 • biznes.gov.pl

 

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646 ze zm.);
 • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2018 r. poz. 647 ze zm.);
 • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 649);
 • Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 650).

Akademii Menadżera Innowacji przedsiębiorstwom prowadzącym działalność gospodarczą

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, członek grupy PFR (Polski Fundusz Rozwoju) przesyła dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na Państwa terenie zaproszenie do udziału w pierwszym w Polsce programie szkoleniowo-doradczym w obszarze innowacyjności pn. „Akademia Menadżera Innowacji” (AMI).

Zakres-Merytoryczny-AMI

Zaproszenie do AMI

 


Opublikował: Piotr Kondracki
Data dodania: 24 stycznia 2019
Data ostatniej modyfikacji: 5 czerwca 2019
Stronę odwiedzono: 990 razy

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij