Turniej Wiedzy Pożarniczej

W dniu 12.03.2019 r. w Urzędzie Gminy Kutno odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ph. „Młodzież zapobiega pożarom”.

Eliminacje odbyły się w dwóch grupach wiekowych: grupa I – klasy I-VI szkoły podstawowej, grupa II – klasy VII-VII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Do udziału
w konkursie przystąpiła młodzież ze Szkół Podstawowych w Byszewie, Wroczynach
i Strzegocinie. W jury zasiadali: Stanisław Matczak – naczelnik OSP w Komadzynie, Jan Broda – Komendant Miejsko-Gminny ZOSP RP w Kutnie i Mirosław Karczewski – Prezes OSP w Strzegocinie.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W I etapie – pisemnym – uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z około 40 pytań. II etap – ustny – polegał na wylosowaniu pytania z puli pytań i udzieleniu na nie wyczerpującej odpowiedzi.

W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawiała się następująco:

 

I grupa wiekowa:

  1. Krystian Sarnicki – SP w Strzegocinie
  2. Szymon Iżyński – SP w Byszewie
  3. Igor Szczepaniak – SP w Byszewie.

 

II grupa wiekowa:

  1. Bartłomiej Florczak – SP w Strzegocinie
  2. Krzysztof Zachwieja – SP w Byszewie
  3. Karolina Suchodolska – SP we Wroczynach.

 

Nagrody laureatom wręczyła Wójt Gminy Kutno – Justyna Jasińska. Pani Wójt pogratulowała uczestnikom wiedzy i życzyła sukcesów w dalszych etapach Turnieju.

 

Zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP

Każdego roku w  pierwszym kwartale w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych odbywają się zebrania sprawozdawcze. Tak też stało się i w tym roku. W każdej z siedmiu jednostek OSP działających na terenie gminy Kutno zebrali się wszyscy, należący do nich Druhowie, aby podsumować działalność za ubiegły – 2018 rok i poczynić plany na kolejny – 2019.

W zebraniach oprócz członków straży  uczestniczyli: Wójt Gminy Kutno – Justyna Jasińska, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – Marek Myszkowski, Prezesi Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kutnie – Andrzej Siuda i Dariusz Mroczek, Komendant Miejsko-Gminny – Jan Broda, Kapelan Powiatowy Ochotniczych Straży Pożarnych – Ksiądz Piotr Kalisiak, Sekretarz Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kutnie – Kinga Łuczak, osoby wspierające działalność OSP, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy.

Na zebraniach dokonano obszernego podsumowania działalności Ochotniczych Straży Pożarnych
w 2018 roku. Członkowie OSP zgłosili także potrzeby szkoleniowe oraz te, dotyczące wyposażenia jednostek w sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Komendant Miejsko-Gminny Jan Broda przedstawił statystyki dotyczące częstotliwości wyjazdów jednostek do pożarów i miejscowych zagrożeń oraz ogólną liczbę tego typu zdarzeń na terenie gminy Kutno i powiatu kutnowskiego.

Druhowie prócz podsumowań przedstawili również plany na 2019 rok, które obejmowały głównie drobne remonty strażnic, zakup sprzętu i umundurowania. Prezesi jednostek przekazali Pani Wójt Justynie Jasińskiej zapotrzebowanie na niezbędny  sprzęt,  który należy zakupić z budżetu gminy w ramach utrzymania gotowości bojowej jednostek OSP oraz uzasadnili konieczność jego zakupu.

Pani Wójt zadeklarowała, że postara się uwzględnić te potrzeby w budżecie gminy na 2019 rok. Pogratulowała Druhom zaangażowania w działalność jednostek oraz odwagi i wytrwałości  w bezinteresownym ratowaniu ludzkiego życia i mienia. Życzyła także wielu sukcesów nie tylko w pracy na rzecz ochotniczego pożarnictwa, ale również  w życiu osobistym.

Należy przypomnieć , że na terenie gminy Kutno działa 7 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej: OSP we Wroczynach, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, OSP w Komadzynie – również będąca w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, OSP w Leszczynku, OSP w Gołębiewku Nowym, OSP w Strzegocinie, OSP w Wierzbiu i OSP w Wysokiej Wielkiej.

Oddział Miejsko-Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kutnie ma nowego Prezesa!

14 lutego 2019 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Kutno odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Kutnie, w związku
z rezygnacją z funkcji Prezesa Druha Dariusza Mroczka.

Zarząd jednogłośnie wybrał na tę funkcję Andrzeja Siudę, który dotychczas pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu. Należy wspomnieć, że Pan Andrzej to społecznik i wieloletni działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. W latach 2014 – 2018 zasiadał w Radzie Gminy Kutno, ponadto od 35 lat jest Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gołębiewku Nowym. Dzięki jego staraniom oraz zaangażowaniu jednostka ta jest jedną z najprężniej działających na terenie gminy Kutno. W OSP pełni on również funkcję kierowcy samochodu pożarniczego i sam bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Jego działania nie skupiają się jednak tylko na ochronie przeciwpożarowej. Pod jego przewodnictwem strażacy organizują pikniki i festyny, przyczyniając się w ten sposób do integracji i aktywizacji lokalnej społeczności. Ochotnicza Straż Pożarna w Gołębiewku aktywnie współpracuje także z Parafią p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie-Dybowie, biorąc udział w uroczystościach kościelnych i wszelkich inicjatywach.

Życzymy Panu Andrzejowi wspaniałych inicjatyw, wspierających działalność Ochotniczych Straży Pożarnych oraz samych sukcesów w ich realizacji!


Opublikował: Piotr Kondracki
Data dodania: 7 lutego 2019
Data ostatniej modyfikacji: 19 marca 2019
Stronę odwiedzono: 700 razy

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij